„Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi 3 až 5 %, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek a dodal: “Větší část zvýšení cen tepla představuje odvod do státního rozpočtu v podobě vyšší sazby DPH.“
Konkurenceschopnost většiny tepláren proti individuálnímu vytápění zemním plynem zůstává i přes zvýšení zachována nebo se dokonce zlepší. Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 %. Cena samotné komodity – zemního plynu - je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu. Teplárny však k úpravám ceny v průběhu letošního roku většinou nepřistoupily.
Teplárny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,5 miliónu domácností. Zhruba 55 % tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí a 40 % ze zemního plynu. Zbylých necelých 5 % připadá na teplo z topných olejů, biomasy, spalování odpadů a dalších obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Průměrná čtyřčlenná domácnost ročně spotřebuje 35 GJ tepla. Konečné ceny tepla za rok 2011 budou známé až po skončení kalendářního roku, podle jeho skutečné spotřeby.
Tisková zpráva Teplárenského sdružení České republiky.
V Praze dne 21. 11. 2011