Komín geotermální teplárny TERMO Děčín pomáhá při záchraně sokola stěhovavého. V roce 2014 umístila společnost na třetí ochoz komínu teplárny na Benešovské ulici ve výšce 120 metrů speciální budku vhodnou pro zahnízdění sokola stěhovavého. Nyní zde sokolí pár vyvedl tři mláďata, která může veřejnost sledovat díky unikátnímu umístění kamery přímo na komíně v přímém přenosu na webových stránkách www.termo.mvv.cz.
„V České republice je to vůbec poprvé, co se podařilo umístit kameru pro on-line sledování sokola stěhovavého přímo do jeho budky. Jsme rádi, že jsme mohli pomoci v projektu záchrany tohoto ohroženého dravce a že se právě v Děčíně podařilo vyvést dokonce tři mláďata," uvedl Ing. Pavel Jonáš, předseda představenstva TERMO Děčín.
Partnery projektu jsou Národní park České Švýcarsko, který zajistil výškové specialisty pro instalaci sokolí budky a nadále poskytuje specializované ornitologické poradenství, a také společnost JAW.cz s.r.o., která technicky zajišťuje unikátní on-line přenos přímo ze sokolí budky.
Sokoli, kteří mimo jiné přirozenou cestou snižují počty holubů, jež nejsou v našich městech příliš oblíbení, mají problém v městských aglomeracích úspěšně zahnízdit. Proto na komínech začaly postupně přibývat budky, které dravcům umožňují vyvést mláďata. Tři malá mláďata a jejich rodiče nyní může veřejnost sledovat v přímém přenosu při jejich každodenních starostech i radostech na stránkách www.termo.mvv.cz.
V rámci skupiny MVV Energie CZ se projektu na záchranu sokola stěhovavého účastní i další teplárny. V březnu 2014 instalovala na svůj více než stotřicetimetrový komín dvě budky Teplárna Liberec. Na podzim 2015 umístili další budku pro dravce v CTZ v Uherském Hradišti.
Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. Tento druh vyhubený plošným používáním pesticidu DDT v zemědělství až do osmdesátých let se do pískovcové oblasti vrátil díky úspěšné reintrodukci počátkem 90. let. Od té doby se i díky přísné ochraně populace sokolů v České republice rozšířila až na 70 hnízdících párů. Těžiště této populace se přitom nachází právě v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.
TERMO Děčín a.s. byla založena jako městská akciová společnost v roce 1995, členem skupiny MVV Energie CZ se stala v roce 2000. TERMO Děčín a.s. vyrábí a dodává teplo na území měst Děčín a Jílové. Tepelnou energií pro vytápění a přípravu teplé vody zásobuje téměř deset tisíc domácností a více než 146 objektů veřejné správy, podnikatelské a terciární sféry. Výrobu zajišťuje především v pěti centrálních zdrojích tepla. TERMO Děčín a.s. jako jediná v České republice využívá pro výrobu tepla geotermální energii z podzemního jezera, druhým palivem je zde zemní plyn.
Skupinu MVV Energie CZ tvoří patnáct společností s působností v patnácti městech České republiky. Prostřednictvím nejmodernějších technologií dosahuje skupina ekologické nezávadnosti, šetrnosti k životnímu prostředí a hospodárnosti a naplňuje tak své firemní motto „Zodpovědná energie". Tři hlavní pilíře strategie jsou výroba a distribuce tepelné energie, kombinovaná (kogenerační) vysokoúčinná výroba elektrické energie a energetické využití odpadu.